Squat Yaparken Neden Belim Ağrıyor

Ağustos 29th, 2018
141 izlenme
Reklamlar

Squat yaparken beliniz ağrıyorsa büyük bir ihtimal yanlış hareket formunda çalışıyorsunuz. Eğer bel ağrısı olduğu halde hareketi sürdürmeye devam ederseniz bel fıtığına kadar rahatsızlık ilerleyebilir. Ağırlık antrenmanlarında sakatlık geçirmemek için doğru formda ağırlıklar kaldırılmalıdır.

Squat Yaparken Bel Ağrısına Sebep Olan Hatalar

  • Kalçanızı sıkmıyorsanız belinize ağırlık vurabilir ve ağrıyabilir. Hareketin başlangıcında ve sonunda kalça sıkılmalıdır. Kalçanın serbest bırakılması belinizi kullanmanıza sebep olur ve beliniz ağrır.
  • Başınızı Yukarı Kaldırmanız çömelme esnasında belini ağrıtacaktır. Squat hareketinde boyun ve omurga aynı hizada olması için gözleriniz ile 2-3 metre ileri bakın.
  • Squat hareketinde barı sırtınıza aldığınızda bileğinizin bükülü olması da bileğinizi ağrıtacaktır.
  • Squat hareketinde çömelirken dizlerinizin ayak parmak uçlarını geçmesi omurgalarınıza ciddi yükler bindirerek belinizin ağrısana sebep olmaktadır.
  • Squat harekinde çömelirken dizlerin içe doğru bükülmesi de yanlış bir hareket formudur düzeltilmesi gerekir.
  • Squat hareketini uygularken karın kaslarınızı da sıkmanız gerekmektedir
  • Squat hareketinde çömelirken yeterince çömelmeden hareketi tekrar etmekte belinizin ağrımasına sebep olacaktır. Dizlerinizin hizasının biraz altına inerek tekrar yukarı çıkmalısınız.
  • Ayakların birbirine fazla yakın olasıda yanlış bir pozisyondur. Squat yaparken ayaklarınız omuz genişliğinde açık olmalıdır.
  • Squatta çömelme esnasında belin çok öne doğru eğilmesi bel ağrılarına sebep olmaktadır.
  • Squatta çok hızlı çömelmeler ile tekrar sayılarını artırmaya çalışmak bel ağrılarına sebep olabilir.
  • Doğru nefes alımı için çömelmeden önce nefes alınmalı ve yukarı doğru kalkarken nefes vermelisiniz.
  • Isınmadan yüksek ağırlıkların altında Squat yapmak bel ağrılarına sebep olabilir.

Doğru Formda Squat Yapmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Squat egzersizinde barı tutarken ellerinizi omuz genişliğinde açılmalısınız. Ağırlık kaldırma süresince göğsünüzü dik ve gövdenizi sıkı tutun. Squata inerken dizlerinizin ayak parmak uçlarını geçmemesine dikkat edin. Squattan kalkarken nefesinizi vererek, kalçanızı ve karın kaslarınızı sıkarak kalkın.

Doğru Squat Formu İçin 2. Anlatım

Başlangıç için halteri omuz seviyenizin hemen altına gelecek şekilde Squat askısına takın. Squat için doğru ağırlıkları seçtikten sonra halterin altına girin ve barı omuzlarınızın arkasına hafifçe alın. Kollarını omuz genişliğince açmalısınız. Dizlerinizi hafif bükülü tutarak halteri askıdan kaldırabilirsiniz. Barı kaldırdıktan sonra yavaşça bir adım geriye gidin. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olmalı ve birbirine paralel olmalıdır. Squat için detaylıca başlangıç pozisyonu budur.

Squat yaparken diğer aşama doğru çömelme ve kalkma aşamasıdır.

Sırtınızı düz tuttuktan sonra uyluklarınızın baldırınıza olan açısını 90 dereceden biraz daha az olacak şekilde ayarlayın. Yavaşça dizlerinizi bükerek çömelebilirsiniz dizleriniz ayak parmak uçlarını geçmeyecek şekilde çömelmelisiniz. Yukarı kalkerken topuklarınızı yere bastırarak başlangıç posizyonuna dönerek hareketi tekrarlayabilirsiniz.

Squat Hareketinin Çalıştırdığı Kas Grupları

Squat egzersizinde çalışan kas gruplarımız üst ön bacak kasları ve üst arka bacak kaslarıdır. (Quadriceps ve hamstring)

Squat hareketi makinada ve Squat askısı olan aletlerle yapıldığında daha güvenlidir. Son derece dikkatli yapılması gereken egzersizlerden biridir. Eğer bel ve sırt problemleri yaşıyorsanız doğru formu yakalayana kadar düşük ağırlıklarla çalış.

Squat hareketini yaparken beliniz ağrıyorsa squat hareketinde dikkat etmeniz gerekenler.

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.