Sporcular İçin Antrenman Performansını Artırma / Sporcu Beslenmesi

Ağustos 23rd, 2018
81 izlenme
Reklamlar

Sporcu Performansını Artırmak İçin Karbonhidrat Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsülin hormonu sporcu performansını etkileyen önemli bir hormondur. İnsülin pankreastan salgılanan, kan şekerini düzenleyen, karbonhidrat sindiriminde, glikoz metabolizmasında ve kas glikojen depolarında etkin rol oynar bir hormondur.

İnsülinin kan şekeri üzerine etkisi nedeniyle özellikle antrenman öncesi basit şeker tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sportif performansın bozulmaması için basit şeker tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sporcularda Antrenmanda Performans Düşüklüğü?

Antrenman öncesi basit şeker tüketildiğinde pankreastan insülin hormonu salınımı artar. Kanda kan şekeri ve insülin geçici olarak artar. Artan insülin kandan glikozun çekilmesini artırır. Antrenman başında kan glikoz düzeyi hızla azalır ve kan şekerinin düşmesine neden olur. Buna hipoglisemi  denir ve sonuç olarak sporcu performansı bozulur.

Sporcuların Antrenmanda Performansını Bozan Basit Şekerler

Hamur işleri, tatlılar ve şeker gibi karbonhidrattan zengin yiyecekler fazla tüketildiğinde, pankreas insülin salınımı artar. Artan insülin triptofan dışındaki diğer amino asitlerin dağılımını artırır. Kandaki yoğunlu diğer amino asitlere göre artan triptofan beyinde serotonin yapımını artırır. Artan serotonin kişide yorgunluğa, dikkatsizliğe ve antrenmanı bırakıp dinlenme isteğine neden olur.

Kaynakça:

Güneş, Ziyanur. Spor ve beslenme: antrenör ve sporcu el kitabı, 2013.