Spor Yaparken Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağustos 18th, 2018
99 izlenme
Reklamlar

Spor yapan bireylerin beslenmede dikkat etmesi gereken temel kurallar!

Spor yapan bireylerin metabolizmasında hormonlar dahil birçok şey değişiklik göstermektedir. Enerji ihtiyacı, besin ögesi ihtiyacı, sıvı ihtiyacı, öğün sayısında değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme ile spor yapan bireyin kas kütlesindeki artış ve yağ kütlesinde azalış takip edilmelidir.

    1. Günde en az 3 ana öğün ve spor öncesi ve sonrasına göre ara öğünlerin düzenlenmesi gerekmektedir.
    2. Spor sonrası karbonhidrat alımı ortalama kadınlar için 50 gram erkekler için 70 gramdır. Enerji ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.
    3. Kas kütlesinin artması için kasların yapım ve onarım durumunda protein ihtiyacının artış göstermesi ve gerekli durumlarda ergojenik destekler (glutamin, l-karnitin gibi suplementler)kullanılmalıdır. Öneri dışı ergojenik destekler kullanılmamalıdır.
  1. Antioksidan ve C vitamini yönünden zengin beslenme kas onarımında artış sağlamaktır. Sebze ve meyveler bol miktarda beslenmeye dahil edilmelidir.
  2. Kas ve kemik sağlığı için kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri beslenmeye dahil edilmeli olabildiğince yağı azaltılmış ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
  3. Vücut ağırlığının azalmasını sağlamak için düzenli ve dengeli beslenme ile birlikte spor yapılmalı ancak bu durum abartılmamalıdır. Haftalık vücut ağırlık kaybı 1 kilogram ile sınırlandırılmalıdır. Hızlı ağırlık kayıpları hızlı ağırlık kazanımlarına neden olduğu unutulmamalıdır.
  4. Yapılan spor türü ve vücut ağırlığı göz önünde bulundurularak günlük ortalama 2.5-3 litre su tüketimi önerilmektedir.

 

 

Dyt. Nezihe ŞENGÜN

 

 

Etiketler: Sporcu beslenmesi, Sporcularda karbonhidrat tüketimi, Sporcularda protein tüketimi, Sporcularda su tüketimi, Sporcularda ağırlık kaybı, Sporcularda ergojenik destek, Dyt. Nezihe Şengün, Nezihe Şengün

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.