Şınav Çekerken Omuzlarım Neden Ağrıyor

Ağustos 26th, 2018
185 izlenme
Reklamlar

Şınav Çekerken Omuzlarım Ağrıyor Neyi Yanlış Yapıyorum?

Şınav çekerken oluşan omuz ağrıları el ve dirsek pozisyonundan kaynaklanan ağrılardır. Dirseklerin dışa çok dönük olması yada vücuda çok yakın olması omuzları sıkıştırabilir.

Şınav hareketi basit görünmektedir bunun yanı sıra doğru tekniği öğrendikten sonra her yerde yapılabilir bir harekettir. Şınav hareketi çok fazla kas grubunu çalıştırdığı için çok etkilidir.

Şınav çekerken önemli olan çektiğiniz şınavın sayısından çok kalitesine odaklanmalısınız.

Doğru Şınav Çekmek İçin Odaklanılması Gereken Noktalar

Elleriniz omuz genişliğinde hafif açık ve parmak uçlarınız göğüs kemiğinize paralel, yüz üstü yere uzanın. Ayaklarınız birbirine 15-20 cm kadar mesafede, parmak uçlarınızda durun. Hareket boyunca hem üst hem de alt bedeninizi düz tutun. Göğsünüzü yukarıda tutmaya odaklanın. Dirseklerinizi dışarıya doğrultmaktan kaçının. Hareketin en üst noktasında dirseklerinizi kilitlemeyin.

  • Şınav Çekerken Doğru Vücut Pozisyonu

Şınav sadece kol, göğüs ve omuz hareketi değildir. Karın kaslarınızı kalça ve bacak kaslarınızı da sıkıp gergin tutmalısınız. Kavisli bir vücut oluşturursanız vücut gerginliğinde azalma olur. Şınav çekerken doğru bir vücut pozisyonu için karın, kalça, ve bacak kaslarınızı sıkmayı unutmayın.

  • Şınav Çekerken Kolların Açıklığı

Doğru bir şınav için geniş veya dar kol aralığı isteğe göre tercih edilebilir. Bu yazımızda standart şınav hareketinden bahsedeceğiz.

Şınav çekerken bileklerimiz hemen omuzlarımızın altında olmalıdır. Kolların aralığının artması göğüs kaslarının daha yoğun çalışmasını sağlayacaktır bunu da unutmamak gerekir.

Şınav çekerken kaçınmanız gereken nokta dirseklerin tamamen dışa dönük olmasıdır. Şınav esnasında dışa çok dönük dirsekler omuzlarda yaralanmalara sebep olur. Şınav çekerken omuzlarınız ağrıyorsa dirsek açıklığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Tam Şınav Yarım Şınav (Hareket Aralığı)

Şınav hareket aralığı oldukça basit bir kuraldır sadece hile yapmayın. Şınav hareketini tam Aşağı ve yukarı uygulamalısınız ancak yukarıda dirsekleri kilitlemeyin. Vücut düz olmalıdır hareketten çalınmamalıdır. Başı veya kalçayı aşağı çekmek hareket aralığını kısıtlayacağı için hareketi bozacaktır.

Şınav çekerken omzum ağrıyor

                                                 Şınav çekerken kürek kemiğiniz depression konumunda olmalıdır.

  • Şınav Çekerken Kürek Kemiği Pozisyonu

Şınav çekerken en çok ihmal edilen noktalardan biri kürek kemiği pozisyonudur.

Şınav hareketinde aşağı indiğinizde kürek kemikleriniz bir araya gelir ve yukarı çıktığınızda ayrılırlar. Şınav esnasında kürek kemiklerinizi boynunuza doğru yukarı itmeye değil boynunuzdan aşağı doğru itmeye odaklanın. Doğru bir şınav için aşağı inerken gerilime ve kürek kemiği hareketine odaklanın.

Şınav çekerken kürek kemiğine dikkat

Şınav çekerken omuzlar ve kürek kemikleri Depression konumuda getirilmelidir.

Bütün bu noktaları göz önünde bulundurarak şınav yapmayı denerseniz daha zor olduğunu fark edeceksiniz. Belki şınav çekme sayılarınız düşecektir fakat bu önemli değil. Daima kaliteyi tekrar sayısından üstün tutun.