Sağlıklı Yaşam İçin Yağ Tüketimi

Ağustos 29th, 2018
106 izlenme
Reklamlar

Birçok diyet programı duyarız, uygularız. Hepsi birbirinden ne kadar farklı da olsa genel olarak düşük karbonhidrat ve az yağlı/yağsız ilkeleri üzerine oluşturulmuştur. Peki bizler bunu ne derecede doğru uyguluyoruz? Yağın vücuttaki görevi, faydaları neler? Hangi tür yağlar tüketmeliyiz? Ne kadar tüketmeliyiz?

SPORCU BESLENMESİNDE YAĞ TÜKETİMİ

Her sporcunun alması gereken temel yağ asidi olmalıdır. Bu vücut için gerekli olan aynı zamanda antrenman sırasında performansınızı etkileyecek bir durumdur.  Pek çok kişi beslenmesinde yağ tüketimine gereken önemi göstermez.

Oysaki yağların vücudumuz için pek çok görevi vardır. Organlarımızı korurlar.  A,D,E,K vitaminlerinin çözülmesini sağlarlar. Hormon üretimine katkı sağlarlar. Peki hangi yağ türleri faydalı hangileri zararlı?

Tabi ki ilk olarak en bilindik en zararlı yağ olan trans yağ. Trans yağlar başta kalp sağlımız olmak üzere tüm vücudumuza zarar veren yağdır. Bu yüzden tekli doymamış ya da çoklu doymamış yağ almaya özen göstermeliyiz. Bu yağları avokadodan, balıktan, fındıktan, cevizden ve zeytinyağından çok rahatlıkla temin edebiliriz.

Ancak şu unutulmamalıdır ki vücudumuz yağ depolamayı çok sever ve karbonhidrattan daha fazla yağ depolamaya müsaittir. Sağlıklı yağ tüketiyorum diye aşırıya da kaçılmamalıdır. Sabahları yiyeceğiniz bir dilim avokado ara öğünlerde tüketeceğiniz bir miktar ceviz, fındık, fıstık veya salatalarınıza ekleyeceğiniz bir miktar zeytinyağı vücudunuz için gerekli olan yağ miktarını yeterince karşılayacaktır.

Hareketle ve sağlıkla kalın

NAGEHAN FIRAT

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.