KONDİSYON BİSİKLETİ AYARLARI (Bilmeniz Gereken Herşey)

Eylül 1st, 2018
148 izlenme
Reklamlar

Kondisyon Bisikleti Ayarlarını doğru yaparak rahatlığınızı ve performansınızı artırın.

Kondisyon bisikletinde daha rahat bir antrenman ve daha iyi bir performans için ayarları doğru yapmak çok önemlidir. Pedal hızınızı zirveye çıkartacak püf noktalar.

KONDİSYON BİSİKLETİ AYARLARI (Bilmeniz Gereken Herşey)

Ayak Pozisyonu

Ayak tabanınızı pedalım tam ortasına oturtun.

Sele Yüksekliği

Kondisyon bisikletinde rahat bir antrenman için sele yüksekliği çok önemlidir. Yanlış sele yüksekliği bel ağrısı ve rahatsız bir antrenmana sebep olur. Selenin yüksekliği yaklaşık kalça hizasında olmalıdır. En doğru ayarı ise bisiklete oturup tek ayağınızı pedalı en aşağı kadar indirerek anlayabilirsiniz. En rahat yükseklik için diziniz 25-35 derece açıyla bükülü olmalıdır.

Sele İleri Geri Ayarı

Seleye oturup ellerinizi gidona yerleştirin. Pedalları dizleriniz ile aynı seviyeye getirin. Aşağı baktığınızda diz kapakları pedal merkezinin hemen üstünde olmalıdır. Seleyi diz kapaklarınıza rahat hareke alanı sunacak şekilde ayarlayın.

Gidon Yüksekliği

Boynunuzda ve sırtınızda ağırı olmaması için gidon yüksekliğine dikkat edilmelidir. Gidon yüksekliği sele yüksekliğinin aynı seviyede olmasına dikkat edin.

Kondisyon Bisikleti Ne İşe Yarar

Bisiklet ayarları doğru yapıldığında glute, quadriceps, hamstring, baldır ve merkes kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti Öncesi Isınma Taktiği

  • Yere yüz üstü uzanın bir dizinin bükülü şekilde vücudunuzun altında kalsın ve diğer bacağınızı gergin bir şekilde geri uzatın. Her bir tarafı 30 saniye tekrar edin. ( Kalçayı esnetir )
  • Sağ bacağınızı sol üst bacağınızın üstüne atın yerde oturun. Gövdenizi sağa çevirin. Daha fazla gerilim için elinizle bacağınızı tutarak biraz daha itebilirsiniz. Her iki tarafı da 30 saniye tekrar edin. ( Beli esnetir )
  • Sağ bacağınızı sol bacağınıza çapraz geçirerek ayakta durun. Her iki elinizle de yere uzanın. Her iki bacak içinde 30 saniye tekrar edin. ( Hamstring kaslarını beli esnetir )