Kadınlar İçin Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Reklamlar

Sık Sorulan Sorular

Kalori ihtiyacını hesaplama nasıl yapılır, Kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır, günlük kalori ihtiyacım ne, günlük kalori ihtiyacı nereden hesaplanır, günlük kalori hesaplayıcı, kalori hesaplayıcılar nasıl çalışır, Kalori hesaplama formülleri nasıl kullanılır?

Günlük Kalori Hesaplaması Neden Yapılır?

Sağlıklı bir zayıflama süreci için günlük kalori ihtiyacını hesaplayarak yola çıkmak iyi bir başlangıç olacaktır. Günlük kalori ihtiyacını bilmek ve ihtiyacınız kadarını tüketmek kilo vermek isteyenler için en önemli noktalardan biridir. Günlük kalori hesabını ücretli bir şekilde diyetisyenlere yaptırmak istemiyorsanız, kalori hesaplama formüllerinden faydalanabilirsiniz. Günlük kalori hesabı için kalori hesaplayıcı sayaçları da kullanabilirsiniz fakat bu sayaçlar ne kadar doğru olabilir bilmiyoruz. Kalori hesaplama sayaçları da zaten formüllerle çalışıyor. Biz bu formülü öğrenerek sayaç doğru mu yanlış mı hiç uğraşmadan sonuca ulaşacağız. Kalori hesaplama kişinin cinsiyeti, yaşı, kilosu ve boyuna göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle her bireyin günlük kalori ihtiyacı farklıdır. Bu yazımızda kadınlara özel kalori hesaplama formülünü paylaşıyoruz. Ayrıntılı bir şekilde hesaplayarak formül nasıl kullanılıyor öğretiyoruz.

Kadınlar İçin Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

 

Kadınlar için Günlük kalori ihtiyacı hesaplama Formülü:

665+(9.6 x Kilonuzu yazın) + ( 1.7 x santimetre olarak boyunuz) – ( 4.7 x yaşınız)

*Yukarıdaki formül nasıl hesaplanır aşağıdaki örnek ile inceliyoruz.

Şimdi 34 yaşında 90 kilo 1.70 boyunda bir kadın için günlük kalori ihtiyacını hesaplayalım.

665+(9.6 x 90) = 1.529

(1.7×170) = 289

(4.7 x 34) = 159

=1.529 + 289 = 1.818

=1.818 – 159 = 1.659 Kalori (34 yaşında 90 kilo 1.70 boyunda olan bir kadının alması gereken günlük kalori miktarı.)

Kilo Vermek İçin Ne Kadar Kalori Kısıtlanmalı

Kalori ihtiyacımızı bulduktan sonra kilo vermek için ne kadar kalori kısıtlaması yapmalıyız konusunda %15 ve %20 gibi bir kalori kısıtlaması yeterli olmaktadır. %25 gibi bir kısıtlama Yağ oranı fazla olanlar için iyi bir başlangıçtır. Daha fazla kalori kısıtlamaları vücudu katabolizmaya sokarak metabolizmanızın dengesini bozacaktır.

Yukarıdaki ölçümümüzde kalori hesaplamasını yaptığımız kadın için günlük 1.659 kalori alması gerektiğini bulmuştuk. Günlük alınması gereken 1.659 kalorinin  %15’ini kısıtlarsak aşağıdaki gibi hesaplıyoruz.

1.659 % 15 = 248 Kalori kısıtlaması

1.659–248 = 1.411 Kalori ihtiyacı

*Günlük 1.659 kalori ihtiyacı olan bir kadın 248 kalori kısıtlaması yaparak günlük 1.411 kalori tüketimi ile sağlıklı ve kontrolü kilo verecektir.

Sağlıklı bir zayıflama süreci için günlük kalori ihtiyacını hesaplayarak yola çıkmak iyi bir başlangıç olacaktır. Günlük kalori ihtiyacını bilmek ve ihtiyacınız kadarını tüketmek kilo vermek isteyenler için en önemli noktalardan biridir.

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.