Haydi Türkiye Sağlıklı Bir Nüfus Yaratmak İçin!

Ağustos 28th, 2018
54 izlenme
Reklamlar

Beslenme bozukluğu ve hareketsizlikten rahatsız oluyor musunuz acaba? Endişe edilecek çok önemli bir durum var farkında mısınız çocuklar hareketsiz ve beslenme bozukluğu içinde büyüyor. Sağlıksız bir nüfus yetişiyor bol bol kilo sorunları yaşayacak ve metabolik hastalıklara yakalanacak bir nesil. Geleceğin ümidi çok sağlıksız geliyor. Sağlıksız bir nüfus artışı nelere yol açar acaba.

Nüfus sürekli artıyor ama bu sağlıklı bir nüfus artışı değil. Kilo sorunları ve beraberinde kronik hastalıklar getiren bir nüfus.

Sağlıklı Bir Nüfus Yaratmak İçin

Sağlıklı bir nüfus büyümesi için sağlıklı büyüyen çocuklar gerekiyor. Sağlı çocuk yetiştirmeyi öğrenen ebeveynler gerekiyor. Kitap okuyan ebeveynler gerekiyor.

Sağlıklı Bir Nüfus Yaratmak İçin Çocuklarda Aktif Başlangıç

Aktif başlangıç aşaması yaşamın ilk altı yılını ele alır. Çocukların en dikkatli eğitilmesi gereken dönem. Çocukların bir başına bırakılmaması gereken rastgele gelişim göstermesini izlenmemesi gereken bir dönem. Ebeveynlerin çocukları için kitap okuması çocuklarına en iyi yaklaşımı sunabilmesi için araştırma yapması gereken dönem.

Aktif başlangıç aşamasında fiziksel etkinliğin yeri çok büyüktür. Yaşamın ilk altı yılındaki fiziksel etkinlikler beynin en iyi gelişimini sağlamaktadır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü bunu çok iyi açıklıyor.

Aktif başlangıç aşamasında hem erkekler hem kızlar doğumundan 6 yaşına kadar temel hareket becerilerinin öğrenmektedirler. Bu aşamada öğrenilen temel hareket becerilerinin aşağıda belirtilen yararları vardır.

  • Beyin işlevi, koordinasyon, sosyal beceriler, kaba motor beceriler, duygular ve hayal gücünün gelişimi olumlu yönde etkiler.
  • Çocuğun güven geliştirmesini ve olumlu benlik saygısı geliştirmesini sağlar.
  • Sağlam kemikler ve kuvvetli kaslar geliştirmesine, esneklik geliştirmesine, iyi vücut pozisyonu ve iyi denge geliştirmesine ve kondisyon düzeyinin artmasına yardımcı olur.
  • Stres azaltmasına ve iyi uyumasına yardımcı olur.
  • Sağlıklı vücut kütlesi geliştirir.
  • Çocukların daha becerikli hareket etmesine ve yaşamının ilerleyen yıllarında hareket etmekten aktif kalmaktan zevk almasını sağlar.
  • Katıldığı spor branşların da başarı sağlar.
  • Sağlıklı bir nüfus geliştirmeyi sağlar.

Çocukluk dönemindeki obezite ve çocuklar arasında artan hareketsizlik tüm dünyada artan çocuk nüfusunun sağlığını tehdit etmektedir. Kronik sağlık sorunlarıyla büyüyen çocuklar olmaması için yaşamın ilk 6 yılında aktif başlangıç aşamasını en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

Çocuklara aktif başlangıç aşamasında temel hareket becerileri öğretmek yaşamının ilerleyen yıllarında fiziksel aktif olmasını sağlayacaktır.

 

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.