DİKKAT Çocuklarda Obezite Neden Artıyor (Nasıl Engelleyebiliriz)

Ağustos 13th, 2018
83 izlenme
Reklamlar
Tüm dünyada hareketsizlik artıyor buda yeni doğan çocukların obeziteye yakalanma risklerini artırıyor.
Etrafımıza dikkatli baktığımızda çocukların ne kadar kilolu ve yağlı olduklarını fark edebiliriz. Obeziteye yakalanmak üzere ve obezite hastası olmuş çok fazla çocuk bulunmaktadır. Birde ailelerin daha farkında olmadıkları obeziteli çocukları işte en kötüsü de bu farkında olmamak. Lütfen çocuklarınız için farkındalık edinin.
Çocuklar neden obeziteye yakalanıyor bunun en önemli nedeni hareketsizlik ve ikinci önemli nedeni beslenme bozuklukları. İlk önce hareketsizlikten bahsetmek istiyorum.
Çocuklar evlerden çıkmıyor, parklarda koşmuyor, yerlere düşüp yuvarlanmıyor, bir yerden bir yere yürünmek yerine araba ile gidiliyor, yürünecek alanlara çıkılmıyor ve çocuklar dizlerinin üzerine düşmüyor dizleri kanamıyor. Evet belki de artık çocuklar dizleri kanamadan büyüdükleri için obezite hastası olup kronik hastalıklara yakalanıyor.
Aileler korkuyor çocuklarını parka, açık alanlara veya hareket edebilecekleri alanlara bırakmıyor. Çocuklarının başına bir şey geleceklerinden korkuyorlar. Çocukların hareket etmelerine izin verilmiyor. Çocuk eve teknolojiye alışmış dışarı çıkmaya korkuyor hareket etmeye korkuyor yapamamaktan korkuyor. Her ikisinin de suçlusu aileler.
Çocuklar parka çıkarılsa da, çocuk parkları sevse de başka diğer bir sorun artık parklarda hareket alanı kalmadı. Hatta artık çocuklar nasıl hareketsiz bırakılır diye parklar tasarlanıyor. Anladığım kadarıyla düşünce çocuklar nasıl hareketsiz bırakılır ve düşmez. Doğru hareketsiz kalan çocuk düşmez ve dizi kanamaz. Dizi kanamayan çocukta obeziteye yakalanır ve kronik hastalıklar edinir.
Konuyu toparlamak gerekirse kısaca çocuklar hareketsiz bırakıldığı için kolayca yağlanarak obeziteye yakalanmaktadır.
Konuya daha farklı bir açıdan bakalım şimdi. Çocukların birçoğu da haftanın 5 günü sabahtan akşama kadar ana okullarında. Peki bu çocuklar neden kilo alıyor hareketsizlik devam ediyor. Konu tekrardan hareketsizliğe geliyor ana okulları da ailelerden korkuyor çocuklarının başına bir şey gelirse veliler bize kızar en iyisi dikkatli olmak dikkatli olmak içinde sporu azaltmak hatta yaptırmamak. Şimdi olduuu oldu tabi spor yok sakatlık yok sorun yok kafa rahat. Kafa rahat ama çocuklar rahat değil hareket etmeleri gerekiyor enerjilerini harcamaları gerekiyor.
Ailelerin çocukların üzerinden çok koruyucu baskılarını çekmeleri gerekiyor. Çocuklarını spor etkinlikleri yaptıran ve temel hareket eğitimleri veren ana okullarına göndermeleri gerekiyor. Çocukların düşmeleri dizleri kanaması gerekiyor.
Anaokulu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken temel hareket eğitimi becerileri kazandıran ana okullarını seçmenizdir.
Çocuklarda obezite neden artıyor bir başka nedeni de tabiki beslenme. Hazır ürünler, gıdalar vs. Bu hazır ürünler çok fazla şeker ve kalori içermekte. Bu ürünlerin tüketimi vücudu yağlandırmaktadır. Çocukların ellerine büyük paket bisküviler, çikolatalar ve cipsler nasıl verilir anlamıyorum. Çocuklar bu ürünlerden ihtiyaçlarının 2 katı enerji almakta. Çocuklarınızın bünyesine fazla gelmektedir. Bunları çocuklarınızın ellerine verirken ‘’bin’’ defa düşünün.

Çocuklarda Obezite Artışına Çözüm

Çocuklarınızın açık alanlarda hareket etmelerine fırsat verin. Çocuklarının beslenmesi için her ebeveyn üzerine düşen görevi yaparak çocukları hakkında beslenme bilgisi edinmelidir. Çocuklarına en iyi tercihleri sunabilmelidir.

 

Ahmet Faruk AD

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.