Beslenmede Yapılan Yanlışlar

Ocak 31st, 2017
50 izlenme
Reklamlar
  • Fazla proteinli beslenmek
  • Fazla yağlı beslenmek
  • Yetersiz karbonhidrat almak
Yetersiz karbonhidrat ile beslenme bozukluğu genelde diyette olan ve sporla uğraşanlarda çok sık görülür. Diyette olan kişiler Kilo vermek için karbonhidratı hayatından çıkartmaya kalkıyor büyük yanlış. Spor yapan kişilerde ise aldıklarından fazla almaları gerektiği için yetersiz kalıyorlar. Yetersiz karbonhidrat Sporcularda performans düşüklüğüne sebep olur. Kan şekerinin ve karaciğerde glikojen düşüklüğüne sebep olur.
Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar için yine bir beslenme bozukluğu fazla proteinli beslenmek. Fazla protein tüketmek daha hızlı bir gelişim sağlamaz, fazla protein yağ olarak depolanır. Vücutta fazla protein asit yükünü artırır, karaciğeri yorar ve metabolik sorunlara neden olur. Yoğun antrenman yapanlar için protein miktarı kilo başına 2gr almak yeterli. 80 kilo iseniz en fazla 160 gr protein tüketmelisiniz. Spor yapmayan (sedanter) insanlar için kilo başına 1,2 ve 1,5 oranında olmalıdır. Protein eksiklikleri de metabolik sorunlara yol açar. Az da değil fazla da değil oranında tüketmeliyiz.
Karnımız acıktığında dışarda fastfood tüketimi yapıyorsak ve bunu çok sık tekrarlıyorsak fazla yağ tüketimi ile sonuçlanıyor. Fastfood tüketimi lie Trans ya ve doymuş yağlarla birlikte  kroner damar hastalıkları, kolesterol ve birçok hastalıklar başlıyor…
Keyifli ve Sağlıklı Kalın
Ahmet Faruk AD

 

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.