Az Yiyorum Ama Neden Kilo Veremiyorum?

Ağustos 25th, 2018
222 izlenme
Reklamlar

Kilo Vermekte Neden Zorlanıyorum?

Kilo vermek daha çok hareket edip daha az yemekle ilgilidir. Bazı insanlarda bu yöntem çok kolay işe yaramaktadır. Yani olması gerektiği gibi her şey yolunda gitmektedir. Çünkü pratik olarak harcadığından az kalori alırsan kilo verirsin. Buna rağmen çoğu insanda daha çok hareket etmek daha az yemek işe yaramamaktadır. Neden böyle oluyor?

Kilo vermeyi etkileyen etmenler bulunmaktadır. Bu etmenler bireyler arasında enerji dengesi ve denklemini etkilemekte yani kimisi kolayca kilo verirken kimisi veremez. Bu etmenleri inceleyelim.

İyi antrenman yapıyorum ve az yiyorum ama neden kilo veremiyorum?

 • Besinlere verilen tepkilerde değişimler.

Her bir bireyin başka bir bireye benzemeyen genetik bir yapısı vardır.

 • Stres

Mide sindirim bozuklukları, yüksek tansiyon, kronik yorgunluk vs. birçok rahatsızlıkla birlikte kilo verme sorunlarına sebep olur. Stres umutsuzluğa da sebep olarak kilo vermek için çıktığınız yollarda başarısız olmanıza neden olur. Stres büyük bir umutsuzluk gölünde boğulmaktır.

 • İlaç Kullanımı

Düzenli kullandığınız ilaçların yan etkilerini araştırmalısınız. Kullandığınız ilaç iştah artırıcı ve kilo almanıza sebep olabiliyor olabilir. Bazı ilaçlarda metabolizmayı yavaşlattığından dolayı kilo alabilirsiniz. Ayrıca kilo aldırsın veya aldırmasın doktorunuzun önerdiği ilaç kullanılmaya devam edilmelidir.

 • Uykusuzluk

Uykusuz geçirilen geceler insandaki canlılığı ve yaşama gücünü tüketir. Uykusuz geçirilen bir geceden sonra gündüz vaktinde baş ağrısı, iştah bozukluğu, bağırsak hareketlerinde düzensizlik, konsantrasyon bozukluğu ve yorgunluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Geç saatlere kadar oturmak yanlış yeme alışkanlıkları edindirebilir.

 • Belirli bir ağırlık düzeyine genetik yatkınlık

Kilonuzdan memnun olmadığınız zamanlarda diyete girmeye spora başlamaya karar verebilirsiniz. Vücut ağırlığının istenilen yeni bir değere ulaşması için kilo vermeye yönelik adımlar atıldığında vücudun tepkisi eski kilonun değişmemesi için kendince önlemler almaktır. Örnek olarak vücut metabolizma hızını yavaşlatarak kilo verme hızını yavaşlatır. Vücut kendi kilosunu korumak için kendine önlem alır. Siz ne kadar kilo vermek isteseniz de vücudunuz eski kilosunu korumaya çalışır.

Siz kilo vermek isterken metabolizmanızda kıtlığa karşı savunma programı çalışır. Vücut elinden geldiğince enerji harcamalarını azaltır. Vücut besine ulaştı zaman enerji stoklarını artırmak için daha çok depolar. Kısaca organizma kendini açlıktan korumak için çalışır.

 • Yağ depolarının kullanımını artırmak

Açlık durumunda ya da karbonhidrat tüketimini çok kısıtladığınızda kasların yağ yakması artmaz. Yağların kullanılabilirliği artırmak için aç kalmamalısınız. Dengeli bir beslenme uygulanmalı ve yeterince karbonhidrat tüketimi yapılmalıdır. Diyette karbonhidrat tüketimi için buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 • Dinlenme metabolizma hızı düşüklüğü (RMR)

Kişinin dinlenme esnasında harcadığı enerjidir. Dinlenme esnasında metabolizma hızınız harcadığınız kaloriyi belirler. Azaltılmış RMR kilo verememe sorunlarındandır. Bunun en önemli nedeni sürekli az besin tüketimidir. Bu konuda ayrıca bilgilenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Yiyeceklerin düşük termik indeksi

Yemek yedikten sonra metabolizma hızındaki artışı yiyeceklerin termik indeksi belirler. Yağlı ve karbonhidratlı yemekten sonra vücuttaki bazal enerji artışını artırmamaktadır. Proteinden zengin bir öğün aldıysanız metabolizma hızında artış meydana gelmektedir. Yiyeceklerin düşük termik indeksi diyeti zorlaştırmakta metabolizma hızını düşürmekte ve egzersizde harcanan enerjiyi azaltmaktadır. Termik indeksi yüksek yiyecekler tüketmek için proteinli hafif beslenmeniz gerekmektedir.

 • Doyma ve Açlık hormonları

Açlığın ve doygunluğun düzenlenmesinde beyin, merkezi sinir sistemi ve hormonlar rol oynamaktadır. Yemek yeme bağırsaktan, pankreastan, karaciğerden ve diğer organlardan çok sayıda hormonun tetiklenmesi ile açlık ve doygunluk uyarımları oluşmaktadır. Bu uyarımlar kişiden kişiye değişmektedir bazı insanlar tokluk uyarımını daha erken alarak yemeyi bırakabilmekteyken çoğu insan daha geç almaktadır bu uyarımları. Yüksek duyarlılık geliştirmiş insanlar daha az yemek yeme ve daha az kilo almaktadır. Acıkma, doyma ve tokluk bilinçli idare edilebilmelidir. Vücudunuzdan yanlış sinyaller alarak acıktığınızı sanmamalısınız.

 • Yüksek kalorili yiyeceklere kolay ulaşım

Kilo verememenizin sebeplerinden biri de yüksek kalorili yiyeceklere kolay ulaşım olmasıdır. Dışarda gezme sırasında acıktığınızı hissettiğinizde yiyeceğiniz birçok yiyecek yüksek kalorili yiyeceklerdir. Birde bu yiyeceklerin basit şeker içeriği çok fazladır. Yüksek kalorili yiyecekler diyette düşmanınız olmalıdır.

 • Günlük enerji harcamalarında azalma

Buna kısaca hareketsizlik diyoruz. Hareketsizlik günlük enerji alımında azalmalara sebep olur metabolizma hızınızı düşürür ve çok kolay kilo alabilir ve zor kilo verirsiniz.

 • Sık diyet değişimleri

Sık diyet değişiminden anlatmak istediğim sabırsızlık diyet programlarından kısa sürede fayda beklemek. Kısa sürelerde faydasını görmeyince de başka başka yollar deneyerek bu işi daha da zorlaştırmak.

Kilo vermekte zorlanıyorsanız yukarıda madde madde belirttiğin noktaları inceleyerek hayatınızda sorgulamanızı öneririm. Hayatınızda bulduğunuz eksiklikleri yanlışları gidermenizin sizin için faydalı olması dileğiyle…

 

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.